TMK Kooli kursused 5.-9. klassile
Teadliku Muutuse Kunst Kooli (TMK Kooli) on praktiline isikliku arengu programm lastele ja õpetajatele igapäevaste tegevustega paremini hakkama saamiseks, tulemuslikkuse tõstmiseks ning ettetulevate olukordade paremaks lahendamiseks.
Põhikooli keskmisele vanuseastmele suunatud kursus algab sissejuhatava tunniga. Tutvutakse juhendajaga ja kursuse aluseks olevate teadmiste saamislooga.
Mõnusas loomingulises õhkkonnas, emotsioonide joonistamise kaudu, luuakse ka esmane isiklik seos kursuse teemaga – kas ja kuidas emotsioonid mõjutavad meie igapäevaseid tegevusi ning kuidas muutuks elu siis, kui oskaksime oma emotsioone vabastada, ära saata?
TMK Kooli tunnis õpib laps:
1) märkama, kus ta tähelepanu on;
2) viima oma tähelepanu sinna, kuhu on vaja;
3) hoidma oma tähelepanu vajalikul tegevusel, keskenduma, süvenema, aru saama;
4) märkama tunnet enda sees;
5) märkama, kuidas tunne/emotsioon tema käitumist mõjutab;
6) vabastama häirivaid emotsioone;
7) märkama kahjulikke mõtteid;
8) kahjulikke mõtteid kõrvale jätma;
9) taipamise võimet, intuitsiooni ja inspiratsiooni rohkem kasutama.
Metoodika ja tulemus
Kursusel kasutatakse läbivalt palju mängulisi tegevusi ning audio-visuaalset materjali õpitava illustreerimiseks. Siiski on õppimine eesmärgistatud, ning iga õpilane valib ise, mida ta kavatseb kursuse raames selgeks saada ja kuidas see võiks tema elu paremaks teha.
Et õpitu kinnistuks ja muutused saaksid nähtavaks, sisaldab lühike kursus väikesi koduseid ülesandeid. Ülesanded on lihtsad ja huvitavad – jälgimisülesanded, audioharjutused jms. Need teritavad võimet märgata, mis meie sees tegelikult toimub ja kuidas see mõjutab toimetulekut tegevustega ja suhteid ümbritsevate inimestega.
Juba esimestest kohtumistest alates asutakse TMK tehnikate omandamise juurde. Tehnikaid täpsustatakse ja lihvitakse erinevatel viisidel igas tunnis.
Kursuse käigus omandatakse lisaks vabastavatele tehnikatele ka elementaarsed enesetunde reguleerimise oskused, nagu keha pingete märkamise ja lõdvestamise oskus.
Paraneb võime hoida tähelepanu vajalikul tegevusel ja seda tahtlikult suunata. Kasvab oskus kontrollida oma mõtlemise sisu, et vajalikel hetkedel teha vahet asjakohaste mõtete ja kontrollimatu kaootilise mõtlemise vahel.
Õppija märkab praktiseerimise käigus veel ühte eluliselt olulist seost – keha aistingud, nagu valud, raskuse- ning pingetunded jms, on otseselt ja vahetult seotud sellega, mis toimub meie emotsionaalsel ja mõtlemise tasandil. Siin muutusi sisse viies võib laps saada olulist kergendust ärevusest tingitud füüsiliste vaevuste korral.
Teine oluline muutus leiab aset koos avastusega, et kõik meie emotsionaalsed reageeringud on juba meie sees olemas. Mitte keegi väljaspool ei ole süüdi selles, et need meis üles kerkivad!
See on ühtaegu vabastav ja virgutav, kui õppija saab päriselt aru oma vastutusest oma tunnete ees. See võib olla oluline motivatsiooni allikas, et muuta ennast TMK tehnikate abil paremaks ja selle kaudu mõjutada ka keskkonda enda ümber.
Kursusel õpitut toetab jätkuõpe nii jätkupäevade kui ka suveseminari vormis.
Tuleviku Hariduse SA
Taevasmaa tee 2, 75320, Aruvalla küla,
Rae vald, Harju maakond
+372 512 41 83
info@tmkkooli.ee